Parafia w Soli

Wigilia PaschalnaPodczas, gdy w całej Polsce trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu, przez cały dzień, aż do wieczora w żadnym kościele nie odprawia się Mszy św. We wczesnym chrześcijaństwie był to dzień ciszy i postu – wspomnienie żałoby apostołów, którzy nie wiedzieli jeszcze, że wkrótce nastąpi Zmartwychwstanie.

Liturgia Wigilii Paschalnej to świętowanie największego wydarzenia w dziejach świata – zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczynające się po zmroku obchody Wigilii Paschalnej należą już liturgicznie do Niedzieli Zmartwychwstania.

Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się uroczystą liturgią światła. Przed kościołem płonie ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Od poświęconego ognia zapala się paschał, symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata i symboliczne przejście z mroku śmierci, do życia. W uroczystej procesji paschał zostaje wniesiony do świątyni i umieszczony w ozdobnym świeczniku. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa” i odpowiedzi wiernych: „Bogu niech będą dzięki” — zgromadzeni mogą zapalić swoje świece. Liturgia światła kończy się odśpiewaniem tzw. Orędzia Paschalnego, czyli modlitwy, która wysławia łaskę zbawienia.

Po bogatej liturgii Słowa po raz pierwszy po czterdziestodniowym poście śpiewane jest uroczyste Alleluja, które w naszej parafii tradycyjnie wyśpiewał ks. proboszcz Krzysztof Jankowski:

Następnie miała miejsce liturgia chrzcielna, którą poprzedziło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Kapłan poświęcił również wodę chrzcielną, co dokonało się przy włożeniu paschału do naczynia z wodą. Uroczystości Wigilii Paschalnej skończyły się częścią eucharystyczną, Komunią świętą i uroczystym błogosławieństwem, gdzie słowa rozesłania wzbogacone są o dwukrotne Alleluja!

Transmisja na żywo

Modlitwa do św. Michała Archanioła

+
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.

Liturgia Słowa

Dane adresowe

Parafia Świętego Michała Archanioła
Sól 50, 23-400 Biłgoraj
Tel. 84 687 02 42
email: parafia-sol@tlen.pl
Nr konta parafii:
92 9614 0008 2005 0010 9338 0001

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedzono _ razy.