Parafia w Soli

Modlitwa w intencji strażakówJuż jutro, 4 maja będziemy obchodzić wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków. W naszej parafii została dziś odprawiona Msza Święta w ich intencji, gdyż to właśnie strażacy pełnią bezinteresowną służbę na rzecz ratowania drugiego człowieka.

W naszej parafii już od wielu lat polecamy w naszych modlitwach braci strażaków – tłumaczył proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Soli, ks. Krzysztof Jankowski:

 

W naszej jednostce jest ponad 70 strażaków ochotników, którzy są gotowi o każdej porze, aby jechać i ratować ludzkie życie, zdrowie i mienie – wyjaśniał komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Biłgoraj i naczelnik OSP w Soli, Jan Małysza:

 

– Drodzy druhowie! Jesteśmy wam wdzięczni za każdą pomoc i za wasze piękne poświęcenie, do którego każdego dnia jesteście gotowi. Zawsze z każdej akcji wracajcie szczęśliwie, niech św. Florian wyprasza wam u tronu Bożego wiele łask, abyście mogli zawsze być gotowi do pełnienia swej służby i byście zawsze wracali cali i zdrowi. Niech was Pan Bóg zachowuje w zdrowiu i strzeże przed niebezpieczeństwami. Dziękujemy wam za wszystko, co robicie dla drugiego człowieka i całej naszej społeczności lokalnej, a także dla parafii, gdyż zawsze jesteście obecni przy różnych uroczystościach. To piękne świadectwo waszej wiary i waszego życia, które opieracie na słowach „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek” – dziękował na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku (według niektórych źródeł ok. 190 roku) w Zeiselmauer, na terenach dzisiejszej Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria, której we śnie miał się ukazać św. Florian, wskazując miejsce, gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Wdowa pogrzebała je w miejscowości, którą od imienia świętego nazwano, St. Florian.

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. Według podań św. Florian już jako dziecko miał dokonywać cudów, podobno ugasił pożar domu jednym wiadrem wody.

Warto również dodać, iż w 1436 r. św. Florian został zaliczony (i był nim do rozbiorów Rzeczpospolitej), do głównych patronów Polski. Polecajmy wszystkich strażaków Bożej opiece i wstawiennictwu św. Floriana.

Modlitwa do Świętego Floriana

Męczenniku święty, święty Florianie, od wieków czczony na polskiej ziemi, bądź i dziś naszym Patronem, Orędownikiem i Obrońcą przed Bogiem.
Uproś nam u Boga żywą wiarę, byśmy oparli się laicyzacji życia i wszędzie słowem i czynami miłości umieli mężnie ją wyznać.
Tak, jak dawniej chroń nas od wojny, ognia, powodzi i wszelkich klęsk żywiołowych.
Czuwaj nad ludźmi ciężkiej i niebezpiecznej pracy: strażakami, hutnikami i kominiarzami.
Strażaków ucz poświęcenia i ofiarnej służby w czasie klęsk żywiołowych, w ratowaniu ludzkiego życia i mienia.
Ucz nas poszanowania środowiska naturalnego.
Wypraszaj nam u Boga łaski i cnotę męstwa, abyśmy kiedyś przez Miłosierdzie Boże zasłużyli na wieczną nagrodę w niebie.
Amen.

 

Transmisja na żywo

Modlitwa do św. Michała Archanioła

+
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.

Liturgia Słowa

Dane adresowe

Parafia Świętego Michała Archanioła
Sól 50, 23-400 Biłgoraj
Tel. 84 687 02 42
email: parafia-sol@tlen.pl
Nr konta parafii:
92 9614 0008 2005 0010 9338 0001

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedzono _ razy.