Parafia w Soli

Poświęcenie pokarmówŚwięcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Przypomina on prawdę, wyrażona przez Świętego Pawła: „Czy jecie czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie wszystko na chwałę Bożą czyńcie”. Spożywanie posiłków jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Już w godzinach rannych Wielkiej Soboty, w każdej rodzinie, przygotowuje się pokarmy do poświęcenia. Stanowią je chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i w Komunii Świętej, daje życie światu, a także jajka i kolorowe pisanki – symbol życia budzący radość w sercach, oraz wędliny i baranek, który przypomina pierwszą noc paschalną, noc zmiłowania nad narodem wybranym, głodnym Boga i wolności, noc rozpoczynająca wędrówkę do ziemi obiecanej, ziemi wolności, odpoczynku i przebywania w obecności Pana.

Na wielkanocny stół należy tez podać pobłogosławiony chrzan, pieprz i sól, które są odpowiednikami biblijnych gorzkich ziół. Pamiętamy także o tym, by darami Bożymi dzielić się z potrzebującymi. Wierni w tym dniu przynoszą do poświecenia wiele jeszcze innych pokarmów – owoców ziemi i pracy rąk ludzkich – jako zapowiedź uczty niebieskiej w Królestwie Zmartwychwstałego Chrystusa – Baranka Bożego, który na drzewie krzyża zgładził nasze grzechy; wyzwala z niewoli grzechu i śmierci i przeprowadza do życia w wolności dzieci bożych w królestwie Niebieskim. Na drodze do tego Królestwa Chrystus karmi nas Swoim Ciałem w Komunii Świętej, jak kiedyś Żydzi wychodząc z niewoli egipskiej karmili się mięsem zabitego baranka.

Transmisja na żywo

Modlitwa do św. Michała Archanioła

+
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.

Liturgia Słowa

Dane adresowe

Parafia Świętego Michała Archanioła
Sól 50, 23-400 Biłgoraj
Tel. 84 687 02 42
email: parafia-sol@tlen.pl
Nr konta parafii:
92 9614 0008 2005 0010 9338 0001

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedzono _ razy.