Parafia w Soli

Szkoła w Soli ma już 100 lat



Cała społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli obchodziła (20.11.2019) uroczysty jubileusz stulecia swojego istnienia.

Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Soli, którą w intencji społeczności szkolnej sprawował proboszcz parafii Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. dziekan Witold Batycki, ks. proboszcz Krzysztof Jankowski oraz absolwent solskiej szkoły, ks. Artur Schodziński. Ks. Jankowski w homilii zaznaczał, że dziś, w dniu tego wielkiego jubileuszu jest czas na wspomnienia i dziękczynienie: „Dzisiaj kiedy świętujemy 100-lecie naszej szkoły widzimy oczami wyobraźni uczniów, którzy na przestrzeni tych lat do tej szkoły uczęszczali, widzimy nauczycieli, wychowawców, katechetów. Nie jesteśmy w stanie policzyć tego trudu, godzin lekcyjnych, narad pedagogicznych, wywiadówek. Trochę łatwiej jest określić etapy dziejowe, które ta szkoła przetrwała, zawieruchy wojenne, zmieniające się systemy ideologiczne i związane z tym programy wychowania. W ciągu tego wieku zmieniał się wystrój sal, przybory szkolne i pomoce dydaktyczne. Niezmienne pozostały idee i cele, które placówka realizuje. Niech będzie uwielbiony Bóg za wszelkie dobro, jakie nasza szkoła wypracowała w przeciągu tych stu lat, niech będzie Bóg uwielbiony w tych, którzy dzisiaj kształtują oblicze tej szkoły i to niepowtarzalne oblicze każdego wychowanka” – mówił podczas homilii ks. Jankowski.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły, gdzie odbyła się ceremonia nadania nowego Sztandaru Szkoły oraz prezentacja historii solskiej szkoły, którą przybliżyła dyrektor placówki, Jolanta Piekarczyk: „W 2008 roku znaleźliśmy w archiwum placówki dokumenty poświadczające, że w roku 1919 działała na terenie Soli szkoła powszechna i dokumenty wskazują, że istniała już na początku lutego 1919 roku. W roku szkolnym 1919/1920 uczęszczało do niej osiemdziesięciu siedmiu uczniów i jednym z dokumentów jest właśnie wykaz klasyfikacyjny. Szkoła przez kolejne lata zmieniała stopień organizacji, prowadząc nauczanie nawet podczas II wojny światowej. Placówka – tak jak i jest to dziś – staje się sercem miejscowości, kształtuje jej kulturę i gromadzi społeczność. Przez kolejne lata szkoła się rozwinęła, powstało przy niej przedszkole, dobudowane zostało kolejne skrzydło z zapleczem sanitarnym, powstały zewnętrzne boiska oraz rozpoczęła się budowa dużej hali sportowej. Dziś przywołując pamięć tych, którzy tę szkołę tworzyli otrzymaliśmy sztandar oraz dumni jesteśmy z imienia które nosimy, imienia Mieczysława Pasiaka” – podkreśla dyrektor Piekarczyk i dodaje, że zmiany na lepsze przyszły wraz z osobą Mieczysława Pasiaka: „Był on nauczycielem, dyrektorem i budowniczym szkoły. Nowy budynek oddany został w 1957 roku, był to jednak dopiero początek starań i działalności dyrektora Pasiaka. Mimo trudnych czasów w kolejnych latach powstało drugie skrzydło budynku oraz sala gimnastyczna. Kładł on nacisk na wysoki poziom nauczania i podnoszenie kwalifikacji przez kadrę pedagogiczną. To on starał się o środki i mobilizował całe społeczeństwo w tej wsi, aby przychodzili do prac społecznych. Niesamowicie starał się o wyposażanie pracowni, której jak na tamte czasy były naprawdę imponujące. Ze zdjęć, które pozostały widać niezwykłą dbałość tego człowieka o bazę dydaktyczną szkoły. Był dyrektorem przez ponad trzydzieści lat, dbał o to, aby pracowali tu najlepsi z najlepszych, a z zachowanych protokołów rad pedagogicznych wiemy, że nauczyciele wyjeżdżali nawet na konkursy o randze centralnej”.

Każdy z nas nosi w sobie owoce zasiane w młodości przez naszych nauczycieli – mówiła Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty: „Jubileusz ten ważny jest dla szkoły, ale równie ważny jest dla społeczności lokalnej. Historię każdego miejsca tworzą ludzie, a historia szkoły to historia jej twórców, pokoleń nauczycieli oraz absolwentów. Musimy sobie uświadomić, jak istotną rolę w życiu każdego z nas odgrywa szkoła. Ten czas owocuje w całym naszym życiu. Tę wagę dostrzegali nasi przodkowie, ponieważ kierując się mądrością, jednym z ich pierwszych działań po odzyskaniu niepodległości było powołanie szkoły. To tutaj w tej szkole budowana była państwowość, tożsamość, przekazywana polska kultura i historia. Dla dalszego rozwoju i naszej tożsamości funkcjonowanie szkoły jest niezwykle istotne. Bo szkoła kształci i wychowuje młodego człowieka do pełni człowieczeństwa” – podkreślała Teresa Misiuk.

Dyrektor Zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie, Monika Żur podkreślała, iż taki jubileusz to niezwykły moment w życiu społeczności szkolnej: „To niezwykłe wydarzenie dla całej tutejszej społeczności i wszystkich mieszkańców Soli. To czas refleksji, zadumy i wspomnień, ale to również czas, kiedy możemy podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że ta placówka tak pięknie wygląda i doskonale funkcjonuje. To dzieło wielu pokoleń nauczycieli i pracowników, że dzisiaj możemy powiedzieć o wysokiej jakości pracy tejże szkoły” – zaznaczała.

Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, podczas swego wystąpienia podkreślał, iż dzisiejsza uroczystość to dzień szczególny, który niesie ze sobą bagaż doświadczeń: „W murach tej szkoły wykształciło się wiele znakomitych osób, które śmiało odpowiedziały na wyzwania swoich czasów, odgrywając ważną rolę nie tylko w regionie, ale daleko poza jego granicami. Odpowiedzialność, wytrwałość i oddanie kilku pokoleń solskich pedagogów zasługuje na najwyższe uznanie. W tym uroczystym dniu chcę całej społeczności życzyć wielu ambitnych zamierzeń oraz sukcesów w ich realizacji”. Na ręce dyrekcji szkoły życzenia i gratulacje złożono także w imieniu europosła Krzysztofa Hetmana, Marszałka Województwa Lubelskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz dyrektorów szkół z Biłgoraja i Gminy Biłgoraj.

Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna i członek Zarządu Powiatu Jan Małysza: „W tym ważnym dniu życzę całej społeczności szkolnej wielu kolejnych wspaniałych jubileuszy. Nauczycielom życzę satysfakcji, kreatywności i zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno – wychowawczych, a rodzicom zadowolenia z wysokiego poziomu pracy placówki i osiąganych wyników. Drodzy uczniowie, to Wy jesteście najważniejszą częścią tej szkoły, jej przyszłością i chlubą. Uczcie się pilnie, korzystajcie z doświadczeń i wiedzy waszych nauczycieli” – mówił Jan Małysza.

Z programem artystycznym zaprezentowali się uczniowie, którzy zatańczyli również symbolicznego poloneza. Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych, zaś uroczystości zakończył wspólny poczęstunek. Dopełnieniem jubileuszu była wystawa związana ze stuleciem szkoły, na której można było zobaczyć zabytkowe dzienniki, kroniki szkolne i tablice, mundurki czy listy absolwentów. Z okazji jubileuszu szkoła wspólnie z Gminą Biłgoraj i Stowarzyszeniem na Rzecz Wsi Sól i Kolonia Sól „Więź” wydała okolicznościowe publikacje książkowe w tym „Historię szkoły Soli”, „100 lat Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli 1919 – 2019” oraz „Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Mieczysława Pasiaka w Soli 1919 – 2019”.

Transmisja na żywo

Cmentarz parafialny


Administrator cmentarza:
Bartłomiej Surma
tel. 502 965 025

Modlitwa do św. Michała Archanioła

+
Święty Michale Archaniele!
Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła.

Amen.

Liturgia Słowa

Dane adresowe

Parafia Świętego Michała Archanioła
Sól 50, 23-400 Biłgoraj
Tel. 84 687 02 42
email: [email protected]
Nr konta parafii:
92 9614 0008 2005 0010 9338 0001

Statystyki

Liczba dzisiejszych odwiedzin: _
Liczba odwiedzin w tym miesiącu: _
W sumie stronę odwiedzono _ razy.